Dekalog papieża Jana XXIII

jan23W dniu 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek dokonał kanonizacji dwóch niezwykłych papieży, którzy odcisnęli wyrazisty ślad w najnowszej historii Kościoła. Jednym z nich jest nasz Ojciec Święty Jan Paweł II, drugim zaś „Dobry Papież Jan XXIII”. Jan XXIII niemal przez całe swoje życie pisał dziennik duchowy – zaczął go tworzyć mając 14 lat, przerwał natomiast na kilka miesięcy przed śmiercią. W dzienniku tym Jan XXIII umieścił m.in. tekst, nazwany przez potomnych „Dekalogiem Jana XXIII”:

1. Tylko dzisiaj postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym, nie chcę rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.

2. Tylko dzisiaj maksymalnie zatroszczę się o moją postawę: ubiorę się wstrzemięźliwie, nie podniosę głosu, będę uprzejmy, nikogo nie będę krytykować, nie będę usiłował nikogo uczyć karności poza samym sobą.

3. Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym, i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.

4. Tylko dzisiaj przystosuję się do okoliczności i nie będę domagał się, by to one przystosowały się do moich pragnień.

5. Tylko dzisiaj przeznaczę dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest do życia ciału, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.

6. Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.

7. Tylko dzisiaj uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły poczują się pokrzywdzone, postaram się, aby nikt tego nie zauważył.

8. Tylko dzisiaj sporządzę plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale go zredaguję i będę się wystrzegał dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania.

9. Tylko dzisiaj będę mocno wierzył, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.

10. Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobro.
Mogę czynić dobrze przez dwanaście godzin to, co by mnie odstraszyło, gdybym pomyślał, że muszę to czynić przez całe życie.
Wg http://lubiszewo-parafia.pl/dekalogJanaXXIII.html