Andrzej Duda otrzymał akt wyboru na Prezydenta RP.

„Moją misją jest służenie społeczeństwu i Rzeczypospolitej Polskiej”.

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał w piątek, 28 maja 2015 roku, z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej uchwałę PKW o wyborze na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Szef PKW sędzia Wojciech Hermeliński przypomniał podczas uroczystości, że konstytucja stanowi, iż prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej.
Przypomniał, że Andrzej Duda reprezentował śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W ocenie Hermelińskiego ówczesna postawa Dudy świadczyła o „klasie człowieka i prawnika”.
Zadanie prezydenta to służenie całemu narodowi – podkreślił prezydent elekt Andrzej Duda podczas piątkowej uroczystości wręczenia mu aktu wyboru. Jak mówił, Polacy potrzebują poczucia wspólnoty i odbudowy zaufania.
Duda dziękował Polakom za wybór na urząd prezydenta.
„Człowiek, który zostanie wybrany na urząd prezydenta RP musi wczytać się w konstytucję, gdzie jest napisane, że prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych przez naród i w związku z tym, przede wszystkim narodowi, społeczeństwu ma służyć i Rzeczypospolitej” – mówił prezydent elekt. Jak podkreślił, tak właśnie rozumie prezydenturę.
„Moim zadaniem jako prezydenta RP będzie służenie całemu narodowi w miarę możliwości” – zadeklarował Duda. Jak przekonywał, Polacy „bardzo potrzebują poczucia wspólnoty i odbudowy zaufania, tego wewnątrzspołecznego (…) ale także naszych rodaków do władzy”.
„Frekwencja w czasie ostatnich wyborów prezydenckich, jak na nasze krajowe standardy jest nazywana wysoką, ale jeśli spojrzymy na standardy krajów demokratycznych, można się uśmiechnąć i powiedzieć, że jeśli frekwencja nieco ponad 50 proc. uznawana jest za wysoką, to chyba jednak nie jest najlepiej” – ocenił prezydent elekt.
Według niego, zadaniem na przyszłość prezydenta i innych władz, jest „odbudowa zaufania”.
Dziękował Państwowej Komisji Wyborczej za „sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego”.
„To ważne w związku z tym, co działo się w związku z ostatnimi wyborami samorządowymi” – podkreślił Duda.
„Liczę na to, że nadal będzie pracowali nad tym, by ten proces wyprzedzić i by była zachowana oczekiwana przez społeczeństwo transparentność” – mówił Duda.
W uroczystości w Pałacu w Wilanowie bierze udział rodzina prezydenta elekta – żona, córka oraz jego rodzice, a także premier Ewa Kopacz, przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta i najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości – w tym prezes Jarosław Kaczyński.
W II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał 51,55 proc. głosów. Komorowskiego poparło 48,45 proc. wyborców.
KL,PAP

autor: Zespół wPolityce.pl opublikowano: 28.05.2015
wg http://wpolityce.pl/polityka/254234-andrzej-duda-otrzymal-akt-wyboru-na-prezydenta-rp-moja-misja-jest-sluzenie-spoleczenstwu-i-rzeczypospolitej-polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *