Zbyszek Zębik – Kolega szkolny ks. Stanisława Rozpondka autora Albumu „Tobie Boże i Ludziom” opisuje prosto z serca swoje wrażenia, odczucia jakich doznał po zgłębieniu jego zawartości i nie tylko.

„Album, w pięknym wydaniu, poświęciłeś Stanisławie, „Tobie Boże i Ludziom”, w podziękowaniu, że Opaczność, Twoje życie, pozwoliła Ci na wybudowanie wspaniałego kościoła pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej, w Częstochowie, w dzielnicy Wypalanki. Album zachwyca szerokim wprowadzeniem z wypowiedziami o idei powstania albumu, stylem narracji, doskonałym wydaniem poligraficznym, subtelnym i zachęcającym do czytania i oglądania opracowaniem graficznym, mistrzowskimi zdjęciami, oraz opisami zdarzeń i historii, związanych z kościołem.

Czytając „Słowo od autora” albumu, które jest wprowadzeniem, rozumie się głęboką motywację Księdza Stanisława Rospondka, Twoją Staszku, pomysłodawcy i budowniczego kościoła, do zrealizowania tak postanowionego celu. W albumie jest wiele miejsc, w których czytelnik znajdzie źródła tej motywacji. Mnie najbardziej wzruszają słowa

Mamy, miłość do Mamy i Taty, ich przekazów,  które pokazują, jak ważne jest wychowanie w patriotycznej, wierzącej rodzinie. Ta miłość do swojej Mamy, w słowach, obrazach albumu, przenosi się na miłość do Matki Bożej i ukoronowania Obrazu Matki Najświętszej z Wypalanek.

Album zaciekawił mnie też z tego powodu, że miałem szczęście, w czerwcu 2021 roku, być na uroczystościach Jubileuszu 80 Urodzin i 55 rocznicy Święceń Kapłańskich, mojego kolegi szkolnego, „Trauguciaka”, Księdza Stanisława, w kościele Św. Jadwigi Śląskiej, w Wypalankach. Wypalanki znałem z okresu lat 50-tych XX w, jako małą wioskę. W tych odległych czasach do Wypalanek dochodziliśmy, z Ostatniego Grosza, przez Bór. Obok był poligon wojskowy. Jakież było dla mnie zaskoczenie w 2021 roku, kiedy po wielu latach zobaczyłem zupełnie inne Wypalanki i przepiękny nowy kościół. W kościele rzesza ludzi, świąteczny, uroczysty nastrój mszy świętej i Twoich uroczystości.

Przytoczę ciekawe wypowiedzi, informacje, które czynią album, bardzo interesującym dziełem.

Słowa Mariana Zbigniewa Nowaka, Generała Brygady – „Ksiądz Stanisław Rospondek udowodnił, że jest większy nawet od Salomona, bo nie mając nic stworzył wszystko”. Czytając to, wnet wspomniałem sobie Wypalankę i nasze, chłopaków, harce na poligonie wojskowym i pobliskiej Konopce. Tak, prawdziwe słowa – „z niczego wszystko”.

W pierwszych zdaniach wprowadzających do albumu, Ksiądz Stanisław wspomniał o inicjatywie budowy nowego kościoła, oraz słowa Kardynała Henryka Gulbinowicza o Świętej Jadwidze Śląskiej – „Ona Ci pomoże, ale żeby Ona nie zawiodła się na Tobie”.  

Staszku, Święta Jadwiga nie zawiodła się i widać, że spełniłeś swoje postanowienie i oczekiwanie Kardynała Gulbinowicza.

Ten kościół, jedno z osiągnięć Twojego życia, jest dla wszystkich, On żyje i będzie żył wiecznie.

Symbolem architektonicznym kościoła są Trzy Wieże, czyli – Trzy Akty wiary:Wiara – Nadzieja – Miłość. 

Budowa kościoła w Wypalankach trwała trzy lata od 2002 do 2005. W tak szybkiej budowie pomogły serca darczyńców, serca budowniczych, oraz oczywiście Twoje serce. Widać, miłość do ludzi i jej odwzajemnienie – czynią cuda.

Wzruszająca jest rzeźba Jezusa Chrystusa, w drewnie lipowym  na krzyżu, błogosławiącego prawą ręką. To trzeba zobaczyć. Wspaniała rzeźba.

Stachu, uroczo opisujesz swoją miłość i związki z muzyką i śpiewem, w szerokim kontekście. Ja to wiem, ja to znam, słyszałem wiele razy, Twój wspaniały silny i jednocześnie delikatny, kiedy potrzeba, głos i śpiew.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w kościele jest odsłaniany, przed każdą mszą, Obraz Matki Bożej z Wypalanek, przez wcześniej widoczny obraz Świętego Jana Pawła II.

Pięknymi słowami opisujesz, trzeci swój „pomnik” w życiu, kościół w Wypalankach, z  zapytaniem – „Dlaczego postanowiłem żeby zostawić trzeci mój pomnik  w życiu, w Częstochowie?  Nie tylko z wdzięczności za to, że mnie Polska wychowała, Polska ubrała, Polska żywi i Polska błogosławi, ale dlatego, że jestem patriotą, że wiem co znaczą słowa Marii Konopnickiej: nie rzucim ziemi skąd nasz ród.

I wiem co znaczą słowa Cypriana Kamila Norwida: do szczęścia Twego Boże długa droga prowadzić może.”

(-) ZBYSZEK ZĘBIK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *