Coście zrobili z darem, którym była „Solidarność”?!

XV Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej

Około 80 pocztów sztandarowych z zakładowych związków zawodowych NSZZ „Solidarność” z terenu całego kraju uczestniczyło dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. O godz. 19:00 związkowcy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na placu przed licheńską bazyliką. Kulminacyjnym punktem dorocznej pielgrzymki do tronu Licheńskiej Pani była Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W homilii, nawiązawszy do ewangelicznego opisu wskrzeszenia Łazarza przez Chrystusa, kapłan pytał czy stać nas dziś na przyjaźń taką, jaką Jezus darzył Łazarza: „Kto jest zdolny do przyjaźni tego nawet śmierć nie rozdzieli. Przyjaźń jest najpiękniejszym rodzajem miłości. Czy stać nas dziś na przyjaźń?” – mówił bp Ryczan.

Dalej bp kielecki nawiązał do Polski i „Solidarności”: „Wyobraźmy sobie, gdyby Jezus stanął dziś na Giewoncie, czy nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną? Czy nie zapytałby:

Coście zrobili z darem, którym była „Solidarność”?!

Ona miała siłę oddziaływania na narody ościenne, ona obaliła Żelazną Kurtynę. Jej siła nie wynikała    z nienawiści ani nie torowały jej drogi czołgi ani inne militarne urządzenia. Ona żywiła się wartościami: prawdą, wolnością, sprawiedliwością, przebaczeniem, patriotyzmem i religijnością” – wyliczał podczas homilii w licheńskiej bazylice krajowy duszpasterz ludzi pracy.

Nawiązał do rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. „Byłeś, Janie Pawle II, duchowym przywódcą Narodu, upominałeś się o Polskę na arenie międzynarodowej, upominałeś się o zabijaną wolność, o cenzurowaną przez zomowców prawdę. Tu, w bazylice licheńskiej, dziękujemy za Ojca naszej wolności i czekamy na Jego kanonizację”.

Roman Rutkowski, vice przewodniczący zarządu regionu konińskiego NSZZ „Solidarność”, zwrócił uwagę na niewłaściwy sposób rządzenia krajem i konieczność wprowadzenia zmian m.in. w polityce prorodzinnej tak, aby młodzi ludzie mogli godnie żyć w Polsce, nie będąc zmuszonym jeździć za chlebem po świecie. „Jeśli w tym kraju biznes przesłoni rozum, to dojdzie do tragedii. Likwidowanie polskiej gospodarki to jest likwidowanie państwa polskiego. Rząd musi przestrzegać ustawy o walce z bezrobociem, a tego nie czyni. To są tylko słowa, ale czynu żadnego za tym nie ma” – powiedział.

Wśród uczestników pielgrzymki byli zarówno aktualni pracownicy, jak i przedstawiciele związków emerytów i rencistów: – „Licheń jest dla nas kolebką świętości. Chcemy pomodlić się za nasze rodziny, za nasze zakłady, za Polskę. Jesteśmy tymi stoczniowcami, którzy się nie pogodzili z upadkiem stoczni i czujemy się dalej stoczniowcami i reprezentujemy całe Pomorze Zachodnie” – powiedział Jan Lipski, emerytowany stoczniowiec ze Szczecina.

W trakcie Mszy św. bp Kazimierz Ryczn poświęcił dwa sztandary z ziemi radomskiej. Po zakończeniu Mszy św. związkowcy wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomniki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz pod pomnik upamiętniający wydarzenia Sierpnia ’80, znajdujące się nieopodal bazyliki. Tam przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty. Odśpiewano także hymn państwowy.

XV Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie pod dyrekcją Roberta Żurawińskiego. Na pielgrzymce można było zaobserwować poczty sztandarowe z 35 miast, m.in. z Gliwic, Poznania, Bydgoszczy, Białegostoku, Lublina, Nowego Targu, Krakowa, Rzeszowa, Katowic, Warszawy, Łodzi.

Tygodnik Katolicki „Niedziela” ©; Tel.: +48 (34) 365 19 17, fax: +48 (34) 366 48 93
Adres redakcji: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa

2014-04-06 17:43
WG http://www.niedziela.pl/artykul/8788/XV-Ogolnopolska-Pielgrzymka-NSZZ

2 komentarze/y

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *