Informacje o stronie i autorze

O stronie „Moje fascynacje”

W moich fascynacjach staram się opisać w głównej mierze życie, twórczość, działalność oraz nauczanie „najwybitniejszego z ludzi tworzących nie tylko polską, ale ogólnoludzka kulturę ducha” – św. Jana Pawła II.

Na stronach portalu prezentuję moje opracowania książkowe:

  1. Jan Paweł II, pontyfikat, fakty, osoby, wydarzenia”, która została wydana w 1997 roku jako 52. tom BIBLIOTEKI „NIEDZIELI” oraz opracowanie z 2011 roku. Oba opracowania ze słowami wstępnymi Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Książka jest czymś w rodzaju monografii – kompendium – podstawowym zarysem wiedzy o św. Janie Pawle II. Szczegóły w Informacjach dodatkowych, zakładka Od wydawcy i zakładka Wprowadzenie Metropolity.

  1. TRYPTYK DROGI KRZYŻOWEJ WEDŁUG SŁÓW PAPIEŻA JANA PAWŁA II JAKO ROZMOWA CZŁOWIEKA GRZESZNEGO ZE SWOIM ZBAWICIELEM (z życzeniami i błogosławieństwem Ojca Świętego Jana Pawła II z dnia 30 marca 2005 r.). Wydawcą książki było Wydawnictwo WAM w Krakowie (luty 2006), które oceniło książkę od strony pożytku duszpasterskiego bardzo wysoko. Posiada Imprimatur Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Sama książka została poniekąd „dotknięta”, przez Ojca Świętego Jana Pawła II i to dwa dni przed Jego odejściem do Domu OJCA. Szczegóły w Informacjach dodatkowych, zakładka Aneks do książki.
  1. RÓŻANIEC ŚWIĘTY WEDŁUG LISTU APOSTOLSKIEGO ROSARIUM VIRGINIS MARIAE PAPIEŻA JANA PAWŁA II (z podpisem Ojca Świętego Jana Pawła II z dnia 5 marca 2005 r.). Wydawcą książeczki była Oficyna JP2 w Gdańsku (luty 2006 r.). Książeczka otrzymała imprimatur KURII METROPOLITALNEJ GDAŃSKA. Szczególna fascynacja treścią ww. listu, myśl o godnym upowszechnieniu jego treści oraz podziękowanie Jego Świątobliwości za pomoc w odkryciu prawdy, którą głosił, że „najpiękniejszy jest czas poświęcony modlitwie” spowodowały opracowanie tej książeczki.

Inne, poniższe opracowania to fascynacje twórczością i działalnością ludzi, zasłużonych dla Kościoła, dla kultury polskiej, dla człowieka. Godnych upamiętnienia.

  1. BISKUP UŚMIECHU– KS. BP PROF. DR HAB. ATONI DŁUGOSZ – ŻYCIE, TWÓRCZOŚĆ, DZIAŁALNOŚĆ DUSZPASTERSKA (2008 r.)

Ks. bp ANTONI DŁUGOSZ jest polskim biskupem rzymskokatolickim, doktorem habilitowanym nauk teologicznych, rekolekcjonistą, duszpasterzem narkomanów, profesorem akademickim, biskupem pomocniczym częstochowskim.

Jest delegatem Konferencji episkopatu Polski ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie, duszpasterzem osób z problemem narkotykowym, założycielem i kierownikiem ośrodka rehabilitacyjnego dla narkomanówi alkoholików „Betania” we Mstowie. Zajmuje się duszpasterstwem dzieci specjalnej troski.

Znany jest jako autor wielu publikacji (ponad 30 książek), przede wszystkim książek religijnych dla dzieci. Napisał m.in. polską Biblię dla dzieci „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” (2003), wydanej później także w formie audiobooka. Nagrał też kilka płyt z piosenkami, m.in.: „Chrześcijanin tańczy” (na której w towarzystwie dzieci śpiewa chrześcijańskie piosenki), dwupłytowe nagranie „Chrześcijanin śpiewa w drodze do nieba” czy „Dary Miłości”. Nagrywa także utwory dla dorosłych. Wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał piosenkę „Europo nie możesz żyć bez Boga”.

Działa w katolickich mediach. Związany jest z programem dla dzieci „Ziarno” w TVP1. Uczestniczy takżew audycjach radiowych dla dzieci w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Publikuje w miesięcznikach „Mały Przewodnik Katolicki” i „Moja Rodzina”. Razem z o. Piotrem Dettlaffem jest duszpasterzem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci oraz współorganizatorem ich dorocznych pielgrzymek na Jasną Górę.

Pytany przez Małgorzatę Jędrzejczyk z Naszego Dziennika:

„Co dla Księdza Biskupa jest najważniejsze w życiu?”

Odpowiada: „Przede wszystkim to, bym nie stracił wiary, że Pan Bóg mnie kocha. Przez swoje świadectwo życia chcę dawać świadectwo miłości Pana Jezusa do każdego człowieka, dla którego człowiek jest największą wartością, za którego oddał swoje życie. I tę prawdę staram się realizować i przekazywać nie tylko dzieciom.”

Więcej na dalszych stronach portalu

  1. MALARZ ŚWIATŁA – ALEKSANDER MARKOWSKI – TWÓRCZOŚĆ MALARSKA, ŻYCIEi DZIAŁALNOŚĆ (2008 r.).

Wyjątki z życiorysu: w 1982 r. wymalowałem obraz – „I dał ludziom światło nadziei”. Ukrzyżowany Pan Jezus w Jasnogórskim Wizerunku – Krucyfiksie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Przy nim w ciemności płoną światła nadziei: Ojciec Święty Jan Paweł II pod krzyżem na Placu Zwycięstwai płomień męczeńskich Krzyży Gdańskich.

Ma bardzo bogaty dorobek artystyczny: dziesiątki scenografii teatralnych oraz dziesiątki obrazów pokazywanych na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. W latach 1972-77 zrealizował około 30 scenografii teatralnych, m.in. w Jeleniej Górze, Katowicach, Gdańsku i Częstochowie.

Obrazy Aleksandra Markowskiego choć bardzo różnorodne malarstwo łączy wspólne przesłanie: umiłowanie Boga i Ojczyzny, kult Maryi, głęboka wiara.

Największe osiągnięcie: obraz-votum „W środku nocy” – olej 380×520 cm jest w Sali Maryjnej na Jasnej Górze, obrazy z cyklu „W stronę światła” – obrazy przyrody: pejzaże metafizyczne i malowane z natury.

Od 1996 r. zainicjował wieczory poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia piosenek. Zamieszczał je w katolickim tygodniku „Niedziela”.

Pasja główna – malarstwo.
Hobby/fascynacja: dotknięcie nieskończoności w przyrodzie, muzyka Bacha, dawna architektura.

  1. POSZUKIWACZ PANA BOGAMICHAŁ ZIOŁO OCSO – ŻYCIE, TWÓRCZOŚĆ, DZIAŁALNOŚĆ DUSZPASTERSKA (2011 r.). JEDYNY POLAK TRAPISTA.

Wyjątki z życiorysu: w 1995 roku przeszedł do trapistów. Pierwszy staż odbył we wspólnocie monastycznej w Fezie w Maroku, gdzie zetknął się z przeorem Notre Dame d’Atlas w Tibhirine w Algierii – Christianem de Chergé. W tym też klasztorze miał odbyć swój nowicjat, jednakże na przeszkodzie stanął mu brutalny atak na tamtejszych zakonników. W nocy z 26 marca na 27 marca1996 roku grupa terrorystów z Islamskiej Grupy Zbrojnej uprowadziła siedmiu trapistów, których 21 maja brutalnie zamordowała. W Tibhirine ocalało dwóch mnichów, z rąk jednego z nich – Jean-Pierre’a Schumachera – Michał Zioło 7 kwietnia1997 roku przyjął habit trapisty.

Napisał kilkanaście książek i kilkadziesiąt tekstów różnych. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, W Drodze, Znakiem, Toposem, „Azymutem”. Jest także autorem bajek dla dzieci niewidomych i projektantem ilustracji odczytywanych przez dotyk.

Ponadto na stronie znajdują się wiadomości:

ZWIĄZANE Z NAUCZANIEM JANA PAWŁA II,

ZWIĄZANE Z NAUCZANIEM KOŚCIOŁA,

MODLITWY, LITANIE, NOWENNY, PIEŚNI,

ŚWIADECTWA WIARY – gdzie można poznać przemyślenia polskich sportowców nt. obecności Boga w ich życiu prywatnym i zawodowym,

ZDJĘCIA – gdzie można zobaczyć ciekawe projekcje np. o Drzwiach Świętych z bazyliki św. Piotra w Rzymie,

albumy o Matemblewskiej Drodze Krzyżowej i Jasnogórskiej Drodze Krzyżowej,

albumy o rzeźbach z piasku,

oglądając GALERIĘ WIDEO z muzyką w tle

– można odkryć Bożą miłość w tym, co cię otacza,

– podziwiać ścieżki, które pobudzą twoją wyobraźnię,

– można być zdumionym wielkością i potęgę dzikiego krajobrazu.

Andrzej Witkowski

Andrzej Witkowski

Urodziłem się w 1941 roku w Częstochowie. Jestem absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta tamże. Studia ukończyłem w Gdańsku, na wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Jako inżynier elektronik przez około 30 lat pracowałem w Stoczni Północnej w Gdańsku. Następnie przez 6 lat w Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, skąd w 2003 r. przeszedłem na emeryturę. Jestem żonaty. Żona Maria również absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Mamy dwoje dzieci i czworo wnucząt. Syn i córka ukończyli Gdańską Akademię Medyczną, Wydział Lekarski. Syn – dr hab. nauk med., chirurg transplantolog, Associate Professor of Surgery i dyrektor Programu Przeszczepiania Wysp Trzustkowych na Uniwersytecie w Chicago.
W 1983 roku byłem uczestnikiem Pierwszej Pieszej Pielgrzymki z Gdańska na Jasną Górę. Zostałem uhonorowany specjalnym podziękowaniem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego za przygotowanie i przeprowadzenie finału Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego poprzedzającego wizytę Jana Pawła II w Kościele Gdańskim 5 czerwca 1999 r.

Należę do parafii św. Brata Alberta w Gdańsku na Przymorzu.