<< ANNA SOLIDARNOŚĆ >>

13

Gdańsk: odsłonięto pomnik A. Walentynowicz
Tłumy gdańszczan wzięły udział dziś udział w odsłonięciu pomnika Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki „Solidarności”, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Pomnik stanął w Gdańsku-Wrzeszczu, w pobliżu budynku, gdzie mieszkała Anna Walentynowicz.
„Mama zapytałaby jak zawsze: co ja takiego zrobiłam? Przecież nic wielkiego?” – powiedział KAI syn działaczki „Solidarności” Janusz Walentynowicz, który odsłonił pomnik wraz ze swoim synem Piotrem.
– Była skromna i byłaby zawstydzona, że stoi na pomniku. Ale to dobrze, że taki pomnik powstał. Bo powstał z potrzeby serca wielu osób. To dowód, że ludzie pamiętają o co walczyła i że pomagała tym, o których wszyscy zapomnieli – stwierdził.
Data odsłonięcia monumentu nie jest przypadkowa. 15 sierpnia przypada 86. rocznica urodzin Anny Walentynowicz. Ale powód jest jeszcze jeden. 35 lat temu – właśnie od dyscyplinarnego zwolnienia z pracy legendarnej suwnicowej – rozpoczął się strajk w gdańskiej Stoczni, który w efekcie doprowadził do powstania „Solidarności”.
– Była suwnicową, która zmieniła losy świata – tak o Annie Walentynowicz powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Z kolei wiceprezes PiS Antoni Macierewicz porównał Annę Walentynowicz do Joanny d’Arc.
Podczas uroczystości odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Liczna była grupa członków „Solidarności” z przewodniczącym związku Piotra Dudy oraz wielu byłych działaczy opozycji, m.in. Andrzej Gwiazda. Monument poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność” skupiającego byłych więźniów politycznych z lat 1980-1989. Jego budowa została sfinansowana ze składek członków „Solidarności” i sprzedaży cegiełek.
– Ten pomnik nie jest potrzebny Annie Walentynowicz, on jest potrzebny nam wszystkim – powiedział Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia.
Autorem monumentu jest rzeźbiarz Stanisław Milewski, który jest również twórcą gdańskiego pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana.
Anna Walentynowicz zginęła pod Smoleńskiem w katastrofie prezydenckiego samolotu, który 10 kwietnia 2010 r. zmierzał na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

KAI / kw 15.08.2015 19:55, aktualizacja 15.08.2015 20:09, pobrano 15.08.2015 23:44

Wg www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25173,gdansk-odslonieto-pomnik-a-walentynowicz.html

 

List Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
do organizatorów całego wydarzenia przesłał prezydent Andrzej Duda:
Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz w Gdańsku
Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystość odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz. Bardzo się cieszę, że ta wspaniała postać zyskuje teraz upamiętnienie na skwerze swojego imienia, niemal tuż obok domu przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie mieszkała.
Pani Anna Walentynowicz odegrała niezwykle ważną rolę w dziejach najnowszych Polski. Trudne do przecenienia są zasługi, jakie położyła dla Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność”, których była współzałożycielką. Sprzeciw wobec usunięcia Jej z pracy w Stoczni Gdańskiej był jednym ze źródeł strajków w sierpniu 1980 roku. Należała do najodważniejszych działaczy opozycji demokratycznej, a zarazem była jednym z tych przeciwników systemu, których najzacieklej zwalczał komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Dzięki badaniom historyków dzisiaj wiemy już, że jej inwigilacją zajmowało się przeszło stu funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB. Znosiła to wszystko z godną podziwu niezłomnością i determinacją, zdecydowana walczyć do samego końca z totalitarną władzą o wolność i prawa przynależne każdemu człowiekowi.
Jednocześnie była też osobą szczególnie wrażliwą na ludzką krzywdę. Doświadczywszy wielu życiowych trudności, z głębokim szacunkiem traktowała bliźnich, zwłaszcza skrzywdzonych i poniżonych. Jej serdeczność, otwartość, gotowość niesienia pomocy i ofiarność były powszechnie znane. W swoim skromnym mieszkaniu gościła często działaczy opozycyjnych, ale też zwyczajnych ludzi, znanych sobie i nieznanych, dzieląc się ze wszystkimi tym, co miała. Uważam, że Jej postawa wobec innych może być wzorem dla nas, jak kształtować relacje społeczne oparte na wzajemnym poszanowaniu i uznaniu godności.
Chociaż całą swoją i publiczną, i prywatną działalność poświęciła Ojczyźnie i rodakom, to jednak w wolnej Polsce przez długie lata jej zasługi nie były należycie doceniane. Wydobył je z zapomnienia i najpełniej uhonorował dopiero Pan Prezydent Profesor Lech Kaczyński, nadając Pani Annie Walentynowicz najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Dlatego wydaje się niezwykle symboliczne, że śmierć zabrała ich razem tragicznego ranka 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Zginęli, pełniąc swoją misję dla Rzeczypospolitej. Nowo powstały pomnik przypominał będzie odtąd o tej pięknej postaci i ponadczasowych wartościach, którymi zawsze się kierowała.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Wg www.wpolityce.pl

**************************************************

KSIĄŻKA – SŁAWOMIR CENCKIEWICZ „ANNA SOLIDARNOŚĆ”- Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)

Czytaj

*************************************************

Dziennik Bałtycki – 17.08.2015:
1/ Sarkofag czy rzeźba? Spór o pomnik.
• Nie wszystkim podoba się sposób upamiętnienia Anny Walentynowicz.
2/ Emocje i mocne słowa przy nowym pomniku
• Andrzej Gwiazda: Anna Walentynowicz została zamordowana z przyczyn politycznych”.
• Rzeźba nie wszystkim się podoba. Miasto obiecuje dalsze konsultacje z mieszkańcami.

Czytaj

************************************************

LINKI DO STRON INTERNETOWYCH:

1/ Odsłonięto pomnik śp. Anny Walentynowicz. „Potrafiła oddzielić kłamstwo od prawdy”. ZDJĘCIA
http://niezalezna.pl/69979-odslonieto-pomnik-sp-anny-walentynowicz-potrafila-oddzielic-klamstwo-od-prawdy-zdjecia

2/ Pomnik Anny Walentynowicz w Gdańsku odsłonięty. ZDJĘCIA
http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/262382-pomnik-anny-walentynowicz-w-gdansku-odsloniety-zdjecia

3/ Pomnik Anny Walentynowicz gotowy. Czeka na odsłonięcie
11 sierpnia 2015, godz. 13:25 (370 opinii) autor: Katarzyna Moritz
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pomnik-Anny-Walentynowicz-gotowy-Czeka-na-odsloniecie-n93284.html

4/ W rocznicę urodzin uhonorują Annę Walentynowicz. Tak wygląda pomnik bohaterki Solidarności. ZOBACZ ZDJĘCIA
http://wpolityce.pl/smolensk/257270-w-rocznice-urodzin-uhonoruja-anne-walentynowicz-tak-wyglada-pomnik-bohaterki-solidarnosci-zobacz-zdjecia

5/ Pomnik Anny Walentynowicz jest już gotowy. Zostanie odsłonięty w dniu jej urodzin – 15 sierpnia
http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/256971-pomnik-anny-walentynowicz-jest-juz-gotowy-zostanie-odsloniety-w-dniu-jej-urodzin-15-sierpnia

6/ Pomnik Anny Walentynowicz odsłonięty, Andrzej Duda pisze do organizatorów: „Uważam, że Jej postawa wobec innych może być wzorem dla nas”. Przeczytaj list prezydenta!
http://wpolityce.pl/polityka/262407-pomnik-anny-walentynowicz-odsloniety-andrzej-duda-pisze-do-organizatorow-uwazam-ze-jej-postawa-wobec-innych-moze-byc-wzorem-dla-nas-przeczytaj-list-prezydenta

7/ Wystawa „Anna Walentynowicz. Legenda »Solidarności« 1929–2010” – Gdańsk, 3–30 lipca 2014
http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/gdansk/wystawa-anna-walentynowicz.-legenda-solidarnosci-19292010-gdansk,-330-lipca-2014

8/ ! Odsłonięcie w sobotę w Gdańsku!
http://wpolityce.pl/historia/262004-legenda-solidarnosci-sp-anna-walentynowicz-bedzie-miala-pomnik-odsloniecie-w-sobote-w-gdansku

9/ Kolejne zwycięstwo Anny Walentynowicz
http://1maud.salon24.pl/259125,kolejne-zwyciestwo-anny-walentynowicz

10/ Andrzej Gwiazda: „Wałęsa z pogardą traktował robotników, a Walentynowicz była ich reprezentantem”. NASZ WYWIAD
http://wpolityce.pl/polityka/262311-andrzej-gwiazda-walesa-z-pogarda-traktowal-robotnikow-a-walentynowicz-byla-ich-reprezentantem-nasz-wywiad?strona=3

11/ Sprawa próby otrucia Anny Walentynowicz przez SB trafiła na wokandę. Rozprawa odbędzie się 5 listopada
http://wpolityce.pl/polityka/262782-sprawa-proby-otrucia-anny-walentynowicz-przez-sb-trafila-na-wokande-rozprawa-odbedzie-sie-5-listopada

12/ Gdańsk: odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz
http://www.radiomaryja.pl/informacje/gdansk-odsloniecie-pomnika-anny-walentynowicz/

13/ Gdańsk: odsłonięto pomnik A. Walentynowicz
http://www.deon.plhttp://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,25173,gdansk-odslonieto-pomnik-a-walentynowicz.html

**************************************************

Filmy na https://www.youtube.com:

1/ List Prezydenta A.Dudy podczas odsłonięcia pomnika A.Walentynowicz – 15.08.2015:

2/ Anna Walentynowicz – sylwetka, unikalny film:

3/ Cenckiewicz Anna Solidarność:

4/ Rycerz Anna – kto chciał otruć Annę Walentynowicz? – film Krzysztofa Wojciechowskiego:

5/ Anna Walentynowicz w Węgrowie:

6/ Ostatni wywiad z Anią Walentynowicz-o Krzywonos:

7/ Rewelacje Anny Walentynowicz: